Gubałówka

Gubałówka to jedno z najbardziej rozpoznawalnych i najliczniej odwiedzanych miejsc w Zakopanem. Jest to góra o wysokości 1126 m.n.p.m., na którą z Zakopanego prowadzi kolejka linowo-torowa należąca do Polskich Kolei Linowych, wybudowana w 1938 roku. Oczywiście na Gubałówkę można się dostać również na własnych nogach, nie korzystając z dobrodziejstw techniki.

Jednak kolejka cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Jest wielu chętnych zobaczyć niezwykle piękną, wręcz zapierającą dech w piersiach panoramę, która roztacza się ze szczytu. Przejazd odnowioną gruntownie w 2001 roku kolejką jest atrakcją samą w sobie. Wjazd na górę trwa około 3,5 minuty. Dzięki nowoczesnym, w dużej części przeszklonym wagonikom, już w trakcie jazdy można podziwiać piękne widoki, będące przedsmakiem tego, co czeka pasażerów na górze.

Z góry, przy dobrej pogodzie, widoczne są Tatry, Zakopane, Podhale, Pieniny, Gorce oraz Beskid Żywiecki. Na górze, oprócz fantastycznych widoków, na turystów czekają lokale obiekty gastronomiczne, zjeżdżalnia grawitacyjna, park linowy, plac zabaw dla dzieci, a zimą stok narciarski, wyciąg orczykowy oraz szkółka narciarska. Z trasami narciarskimi na zboczu Gubałówki wiąże się sprawa nagłośnionego w mediach konfliktu między właścicielami działek, a właścicielami stoku narciarskiego. Przez długi czas część tras narciarskich musiała być zamknięta z powodu braku porozumienia pomiędzy stronami.

W drodze do dolnej stacji kolejki nie brakuje atrakcji - znajduje się tutaj wiele stoisk i straganów, na których handlują miejscowi górale. Można się tutaj zaopatrzyć w oscypki, ręcznie wykonane obrusy, a nawet kupić sobie na pamiątkę szczenię psa pasterskiego!

Zobacz inne atrakcje

Zakopane: wybrane hotele

Aleje Jerozolimskie 142B
02-305 Warszawa
* - Koszt połączenia zgodnie z cennikiem operatora
Podane ceny nie stanowią oferty handlowej
w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego.
tel: +48 (22) 492 77 77
tel: 801 08 08 07
NIP: 526 - 23 - 61 - 606
e-mail: rezerwacja@hotele.pl
Warunki rezerwacji Skontaktuj się z nami