Kolejka linowa na Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch to szczyt Tatr o wysokości 1987 m n.p.m. Nazwa pochodzi od położonej u podnóży Kasprowego Wierchu polany Kasprowej - jej właścicielem był prawdopodobnie ktoś o imieniu lub nazwisku Kasper. Kasprowy Wierch jest najliczniej odwiedzanym przez turystów szczytem polskich Tatr. Na Kasprowy wjeżdżają 3 kolejki: najbardziej popularna kolej linowo-kabinowa, która wjeżdża z Kuźnic, Wyciąg Goryczkowy (kolej krzesełkowa), który prowadzi na szczyt z Doliny Goryczkowej oraz Wyciąg Gąsienicowy (kolej krzesełkowa) z Doliny Gąsienicowej.

Kolejka linowo-kabinowa na Kasprowy Wierch pomimo wysokich cen biletów (bilet normalny góra-dół dla osoby dorosłej kosztuje 63 PLN) przyciąga turystów jak magnez. W sezonie letnim do kasy biletowej ustawiają się bardzo długie kolejki chętnych, by zaliczyć jedną z głównych atrakcji Zakopanego.

Budowa kolejki trwała na przełomie roku 1935/1936, zabrała zalewie 8 miesięcy - co było tempem ekspresowym, jak na tak trudne warunki terenowe. Materiały budowlane wywożono do Myślenickich Turni samochodami, następnie na Halę Gąsienicową furmankami, po czym dalej wnoszono je na plecach. W 2007 roku kolejka doczekała się modernizacji. Kasprowy Wierch jest również popularny wśród amatorów białego szaleństwa. Biegnące tutaj trasy są świetnie przygotowane, mają homologację FIS, ale ze względu na dużą stromiznę przeznaczone są dla doświadczonych narciarzy.

Na szczycie Kasprowego Wierchu znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB, które ze względu na swoją lokalizację jest unikalną stacją tego typu na terenie Polski. Na szczycie znajduje się także punkt gastronomiczny.

Zobacz inne atrakcje

Zakopane: wybrane hotele

Aleje Jerozolimskie 142B
02-305 Warszawa
* - Koszt połączenia zgodnie z cennikiem operatora
Podane ceny nie stanowią oferty handlowej
w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego.
tel: +48 (22) 492 77 77
tel: 801 08 08 07
NIP: 526 - 23 - 61 - 606
e-mail: rezerwacja@hotele.pl
Warunki rezerwacji Skontaktuj się z nami